Zdravé finance, peníze a Bitcoin
Motivací pro vytvoření této stránky byl silný pocit, že bych měl posdílet se svými blízkými a známými svá zjištění, která vykrystalizovala během mého několikaletého docela intenzivního studia v oblasti krypta, peněz a uchování hodnoty uložených prostředků. Zdravé finance vnímám jako důležitou součást celkového zdraví v životě.
Pokud aspoň trochu plánujete svou finanční budoucnost a chcete vytvořit nějakou zásobu, která bude skutečným udržitelem hodnoty, doporučuji se dovzdělat v tom, co jsou peníze, jak dnešní běžně používané peníze fungují a jaké jsou alternativy, aby naše rezervy či úspory neztrácely v čase svou hodnotu.
V dnešním světě globálního zadlužování je stále důležitější nespoléhat pouze na stát a převzít odpovědnost za svou budoucnost a energii uloženou ve formě finanční hodnoty.
Pokud Vás můj pohled zajímá, pojďme na to...
Není zde mým cílem suplovat vašeho finančního poradce, ale spíše Vám pomoci otevřít oči a předložit nejzásadnější informace, na které jsem postupně narazil. Téma fungování peněz, jejich role, udržení hodnoty a efektivní investování mě fascinuje, takže jsem šel celkem hodně do hloubky. Pročetl jsem knihy a zhlédl edukační materiály mnoha uznávaných odborníků na finance, filozofů i ekonomů. Do této stránky jsem pro Vás vložil extrakci svých poznatků, abyste tomu nemuseli věnovat tolik času a energie jako já, protože chápu, že každého to tolik nefascinuje, nebo tomu nechce věnovat dlouhé hodiny studia.
Peníze
Co se týká dnešních peněz, kterým se obecně říká FIAT (FIAT znamená z latiny "budiž"), tak spousta lidí stále věří, že si v nich mohou uchovat vloženou hodnotu, aniž by se v čase ztrácela a doufají, že se jim naopak adekvátně zúročí a reálná hodnota vzroste. Má zjištění bohužel svědčí o opaku. V posledních letech je to navíc ještě mnohem markantnější. Reálná inflace od Covidu do roku 2023 způsobila třetinový pokles kupní síly české koruny (to co stálo 100,- Kč už v průměru stojí 133,- Kč). Hlavním faktorem vzniku inflace a snížení kupní síly je zvýšení peněz v oběhu. Málokdo například ví, že nové peníze v oběhu vznikají jakoukoliv novou půjčkou u banky a nárůstem těchto půjček se pak zvyšuje inflace. Vznik nových peněz vysvětluje přímo člen ČNB, koho by to zajímalo více obšírně, tak se může dovzdělat zde Jak vznikají peníze
Zdravé peníze mají plnit tyto základní funkce:
- Všeobecný prostředek směny (směním například zboží za peníze, jenž mohu dále použít jako uznávaný prostředek směny za něco jiného)
- Zúčtovací jednotka (v penězích můžu vyčíslit hodnotu různých statků a s touto hodnotou dále pracovat)
- Uchovatel hodnoty (hodnota peněz by měla být stabilní v čase a určitě by neměla klesat)
(zdroj: Peníze - wikipedia.org)
Právě poslední zmíněná funkce se z dnešních peněz postupně vytratila a evidentně je třeba najít nějaké jiné peníze, které budou plnit opět všechny potřebné funkce. Velmi slibnou alternativou je Bitcoin. Už je mezi s námi přes 15 let, lecčíms si prošel a už si vydobyl své místo na slunci a získal si pozornost i světových bank a institucí, které jej využívají právě jako uchovatele hodnoty a často jako velmi perspektivní investici. Mimo jiné už Bitcoin svým klientů nakupuje i největší správce aktiv na světě americký Black Rock, který je správcem investičního portfolia i naší ČNB. O Bitcoinu pojednávám v další části.
Jen pro ilustraci zde přikládám graf, jak se postupně zvyšuje množství peněz v oběhu a co se spustil Covid-19 (skokový nárůst o čtvrtinu). Jedná se konkrétně o americký dolar, ale situace je podobná i u ostatních FIAT měn. Jakákoliv větší krize může způsobit další obrovský nárůst s důsledkem znehodnocení aktuálních peněz. Další neblahý efekt je, že u nových peněz jsou první ti nejbohatší (cca 0,1% lidí), kteří si za ně stihnout nakoupit ještě nezdražené investice. Následnou inflaci nicméně pocítí drtivá většina obyčejných lidí a taky to sníží kupní sílu jejich úspor. Takto se dnes přesouvá bohatství od chudších k těm nejbohatším. Rostoucí zadlužování států je taky obrovský problém a následky dluhové spirály už dnes mnohé státy pociťují. Mnoho důvodů, proč uvažovat o nějaké alternativě spoření, která dlouhodobě uchovává a ideálně zvyšuje svou hodnotu.
Bitcoin
O Bitcoinu bych zde mohl dlouze a obšírně psát, ale zbytečně bych suploval práci české bitcoinové komunity, která vytvořila skvělý informační web Bitperia.cz
Na webu najdete spoustu informací, nicméně za všechny doporučuji minimálně shlédnout minisérii videí o Bitcoinu, která se dnes používá i k finanční edukaci na školách.
Minisérie videí - úvod do Bitcoinu
Tohle je podle mého nejjednodušší způsob, jak si udělat základní obrázek o Bitcoinu. Tvůrce videí (Kicom - Jakub Vejmola z Prostějova) pojednává o Bitcoinu jednoduše a současně velmi přesně a věcně. Vysvětluje v těchto čtyřech krátkých videích to nejpodstatnější a zároveň velmi stravitelnou formou i pro úplné začátečníky. Nicméně i ostřílený bitcoiner si u těchto videí může leccos oprášit a doplnit si informace.
1/4 - Co jsou kvalitní peníze a jaké mají mít vlastnosti.
3/4 - Jak nakupovat Bitcoin
2/4 - Vlastnosti Bitcoinu
4/4 - Časté otázky a dopovědi. Bitcoinové mýty.
Ve videích, jak kupovat Bitcoin Kicom odkazuje na české firmy, s čímž naprosto souhlasím. Mám zkušenost i se zahraničními firmami, ale i já už dnes z mnoha důvodů preferuji ty české, jenž jsou uvedené ve videích. Klidně se mi ozvěte, pokud chcete poradit s prvními krůčky, protože chápu, že je to pro většinu lidí nová a neprobádaná cesta.
Když budete chtít jít více do hloubky s porozuměním Bitcoinu, na webu bitperia.cz je další skvělý dárek od české bitcoinové komunity. Tvůrci knih o Bitcoinu a zdravých penězích zde dali k dispozici svá díla v PDF zdarma ke stažení:
Tvůrci těchto knih jsou součástí české bitcoinové komunity, a proto byli ochotní dát je zdarma k přečtení širokému publiku. Za všechny bych vypíchnul knihu 'Odluka peněz od státu' od Josefa Tětka. Popisuje zde principy, proč stejně jako například odluka církve od státu, je odluka peněz od státu jedna z dalších nevyhnutelných věcí v evoluci naší společnosti. Obrázek o tomto tématu si během čtení knihy můžete udělat sami. Kniha vám může hodně otevřít oči a ozdravit váš vztah k penězům.
Vzdělávat by se měly i děti, protože jejich budoucnost už bude pravděpodobně z velké části digitální. Pro děti je tam také k dispozici jedna kniha (Bitcoinové peníze - napsal Michael Caras), kterou s nimi můžete číst třeba společně.
Nicméně koho téma Bitcoinu pohltí, najde zde několik knih, které se věnují primárně Bitcoinu, včetně white paperu, což je základní definice, na jejímž základu Bitcoin stojí a jak byl vytvořen.
Základní data o Bitcoinu:
- 21 miliónu je konečné množství Bitcoinů, které lze vytěžit (poslední by se měl vytěžit v roce 2140)
- v roce 2024 je již vytěženo 94% všech Bitcoinů a od roku 2030 už bude zbývat k vytěžení jen 1%
- drtivá většina Bitcoinů leží u svých majitelů a není aktuálně v oběhu, což zvyšuje jeho vzácnost
- odhaduje se, že zhruba 5 miliónů Bitcoinů je nenávratně ztraceno (majitelé přišli o své privátní klíče)
- Bitcoin už dohnal v celkovém množství vloženého kapitálu stříbro a brzy zřejmě dostihne i zlato
- unikátní vlastností je jeho rychlá přenositelnost kamkoliv na světě bez nutnosti žádat si o povolení (transakcí po internetu nebo přenosem digitální peněženky - třeba ve formě 12 zapamatovaných slov)
Aktuální cena Bitcoinu: | Načítání... |
Bitcoin v grafice
Vývoj ceny Bitcoinu za posledních 8 let. Každé 4 roky probíhá půlení (snížení odměny těžařů za vytěžený blok a tím i nižší přísun nových mincí o polovinu). Po každém ze 4 dosavadních půlení následoval strmý růst ceny vzhůru a po žádném z těchto výletů (bull marketu) se už nikdy cena nepodívala na úroveň ceny během půlení. Je tedy pravděpodobné, že na konci tohoto čtyřletého cyklu cena zůstane zase o něco výše, než byla během půlení, i když bude pravděpodobně během cyklu různě oscilovat (těmto výkyvu ceny se říká 'volatilita'). Nicméně i volatilita se v čase snižuje, protože pro pohyb ceny je zapotřebí stále většího objemu peněz. To je dáno tím, že celkové množství peněz v Bitcoinu s jeho cenou úměrně roste (množství kapitálu v Bitcoinu či jiné komoditě se říká 'kapitalizace'). Nicméně je dobré s výkyvy počítat a nenechat se rozhodit větším pohybem ceny dolů či nahoru.
Stejně jako na nezměrné množství různých jevů v ekonomii, astronomii, informatice či sociálních vědách, i na cenu Bitcoinu lze aplikovat takzvaný mocninný zákon (Power Law), jehož výsledek v logaritmickém vyjádření můžete vidět na následujícím grafu. Cena se v čase pohybuje v určitém intervalu (červená a fialová linie) a je matematicky velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i v budoucnu. Na tomto webu lze pohybem myši jednoduše zobrazit tento interval rozkmitu ceny až do roku 2040. V tomto roce by se cena Bitcoinu mohla pohybovat v rozmezí 10 miliónů a 1,6 miliónů dolarů: Power Law web s interaktivním grafem
Co tedy plyne z výše uvedeného?
Věřím, že Vám stránka pomohla, doplnit si nějaké důležité informace o penězích a bitcoinu.
Můj osobní pohled na tuto oblast života je následující:
Je důležité se vzdělávat a nespoléhat příliš na stát a instituce, že se o nás postarají nejlépe.
Chci mít přehled, do čeho vkládám své úspory a nevsázím vše na jednu kartu (nemít všechna vejce v jednom košíku). Odborně se tomu říká diverzifikace portfolia (různorodost investice).
Dnešní peníze splňují velmi dobře své funkce prostředku směny a zúčtovací jednotky, ale jako uchovatele hodnoty dlouhodobě selhávají a obávám se, že v budoucnu bude situace ještě horší.
Selským rozumem by měla aspoň většina investic vydělávat ročně více, než je inflace, aby úspory neztrácely na hodnotě. Díky vysoké inflaci tohle většina produktů ve FIAT penězích dnes nesplňuje.
Bitcoin vnímám jako nejlepší úložiště hodnoty současnosti a budoucnosti (nejlepší poměr risk/zisk) a podle mě by si měl každý aspoň část pořídit (mít v něm aspoň pár % svých úspor).
Akcie, nemovitosti či komodity jsou další oblasti, které je dobré brát v úvahu pro zdravé vyvážení svých úspor (resp. svého investičního portfolia).
Sdílení nabitých informací mezi blízkými a známými může vést k lepší finanční gramotnosti a šťastnější a svobodnější budoucnosti každého z nás.
Nicméně nezapomínejte, že peníze nejsou všechno a je důležité věnovat dostatečnou pozornost i dalším zásadním investicím v životě, kam určitě řadím zdraví, seberozvoj, zážitky a vztahy ♥
Tato stránka se bude v čase vyvíjet a budu sem přidávat další užitečné informace.
Klidně mi dejte vědět, co by vás k tomuto tématu zajímalo a nebo co bych měl případně upravit.
Upozornění: Informace uvedené na této webové stránce slouží pouze pro informační účely a není možné je chápat jako investiční radu. Autor stránky nenese žádnou odpovědnost za případné ztráty, které by mohly vzniknout v důsledku investičních rozhodnutí učiněných na základě těchto informací.